Knjiga „Uvod u dubinsku psihologiju“ (Prometej, Novi Sad, 2015, 557 str.) zaokružuje istraživanja dr Ivana Nastovića posvećena dubinskoj psihologiji i njegovo bavljenje Frojdovim, Jungovim i Sondijevim učenjem, kao i analizom ega koja čini dubinsko-psihološku celinu sa učenjima o individualnom, kolektivnom i familijarnom nesvesnom, budući da ego ima funkciju regulatora i integratora nesvesnih sadržaja.
„Snovi: psihologija snova i njihovo tumačenje“ (Prometej, Novi Sad, 2021, 1133 str.; sedmo, prerađeno i prošireno izdanje; prvo izdanje; 2000 godina) je knjiga koja se bavi naučnim tumačenjem snova i predstavlja prvu knjigu te vrste uopšte, budući da se u njoj snovi posmatraju trodimenzionalno, odnosno u svetlu individualnog (Frojd), kolektivnog (Jung) i familijarnog (Sondi) nesvesnog.
Knjiga „127 protumačenih snova“ (Prometej, Novi Sad, 2008, 479 str.) predstavlja dodatak ili, bolje rečeno, nastavak knjige „Psihologija snova i njihovo tumačenje“. Ona je značajna ne samo po tome što je u njenom teorijskom delu izložena Jungova metoda tumačenja snova, već, u prvom redu, zbog toga što je u empirijskom delu knjige kompetentno protumačeno 127 snova i time pokazano kako se snovi tumače u svakodnevnoj praksi.
Knjiga „Letnji san Isidore Sekulić i drugi eseji“ (Prometej, Novi Sad, 2011, 568 str.) sadrži dvadeset dubinsko-psiholoških eseja, pod kojima se podrazumevaju tumačenja raznovrsnih tema u svetlu dubinske psihologije, tačnije u svetlu analitičke psihologije Karla Gustava Junga.
Knjiga „Arhetipski svet Nikole Tesle“ (Prometej, Novi Sad, 2010, 184 str) bavi se onim što je bilo arhetipsko u Teslinoj ličnosti i njegovom stvaralaštvu, a što je od posebnog značaja, jer „arhetipovi pripadaju najvećim vrednostima ljudske psihe“ (Jung).
Monografija „Snovi Margerit Jursenar u svetlu psihologije K. G. Junga“ (Prometej, Novi Sad, 2009, 251 str.) sadrži dvadeset dva sna Margerit Jursenar (1903–1987), iz njene knjige Snovi i sudbine, koji su sada prvi put protumačeni.
Arhetipski mudrim snovima Vuka Isakoviča, tragično lepog junaka Seoba, o beskrajnom plavom krugu sa zvezdom, autor je pokušao da zaviri u dubinsku psihologiju ne samo ovog romana već i njegovog autora, Miloša Crnjanskog.
„Zapisi o nesanici Ive Andrića“ (Prometej, Novi Sad, 2015, 124 str.), koji su iz neshvatljivih razloga ostali neprimećeni i neshvaćeni, mada su deo veoma čitanih i proučavanih Znakova pored puta, od velikog su značaja ne samo za potpunije razumevanje Andrića i njegovog dela, već predstavljaju i dragoceni prilog dubinskoj psihologiji nesanice, koja je jedan od središnjih problema savremenog čoveka, budući da živimo u svetu u kojem je „strah svuda i nesanica opšta“ (Andrić).
Trideset i dva sna Laze Kostića, zabeleženih u njegovom poznatom dnevniku, po prvi put su dubinsko-psihološki protumačena u okviru knjige „Anima Laze Kostića“ (Prometej, Novi Sad, 2004, 248 str.), i to nakon skoro jednog stoleća od kada su sanjani, čime je otkriven njihov pravi i puni smisao.
„Arhetipski svet Desanke Maksimović“ (Prometej, Novi Sad, 2003, 162 str.) je knjiga sačinjena od tri dubinsko-psihološka eseja, od kojih se prvi bavi jednom vizijom iz detinjstva Desanke Maksimović, drugi analizom njenog sna o crnom psu, koji joj se godinama ponavljao i postao energetsko jezgro njenog stvaralaštva, a treći analizom poeme Tražim pomilovanje, koja predstavlja arhetipsku zbirku pesama nad pesmama.
„Psihopatologija Ega“ (Dečje novine, Gornji Milanovac, 1988) je knjiga koja se bavi ego-psihologijom psihičkih poremećaja.
Dubinsko-psihološki dijagnostički praktikum /1985, 558 str/ je knjiga koja se bavi teorijom i praksom dubinske psihologije.
Ego-psihologija psihopatije /1982, 184 str/ je knjiga koja se bavi dubinskom psihologijom psihopatskog poremećaja ličnosti.
„Neurotski sindromi“ (Dečje novine, Gornji Milanovac, 1981, 368 str.) su knjiga koja se bavi dubinskom psihologijom neuroza.